ГOЛУБИ ПPИЛEТIЛИ З ТPИВOГOЮ

Весною 1942 року лінія фронту проходила на схід від Бєлгорода, Харкова та Курська, а наша місцевість, окупована фашистами, була воєнною зоною Командування Південно-Західного фронту Радянської Армії постійно цікавилося діями ворога на зайнятій ним території нашої землі. З цією метою темної ночі 27 квітня 1942 року в повітря піднявся радянський літак і взяв курс на Захід. На його борту перебувало 14 чоловік з парашутами, важкими бойовими сумками й поштовими голубами. Кожна група мала своє окреме завдання.
Десантники були людьми переважно цивільних, мирних професій – уродженці Воронезької, Курської, Сумської та інших областей. Парашутистів виявив бажання очолити армійський політпрацівник, комуніст з м. Єльця Липецької області В. Г. Биков.

Василь Гаврилович умів знаходити стежину до кожного солдатського серця. Тож невипадково призначили його командиром розвідувальної бойової групи, що відправлялася в тил ворога.

…Рівно й потужно гудуть мотори літка, що наче корабель у небі, пливе крізь непроглядну темінь весняного неба. Десантники мовчки сидять один біля одного й, заглиблені в свої думи, лише час від часу переглядаються. Всіх турбує одне: що їх чекає там, на невідомій землі? Чи вдалими будуть стрибки, куди ступлять їхні ноги після того, як, може, й гудіння літака вже не стане чути?

Внизу пропливали землі Краснопільського району. Почулася лаконічна команда приготуватися до стрибка. Один за одним шугонули за борт літака й зникли у темряві усі десантники. Та, на превеликий жаль, їх ще в повітрі розкидало врізнобіч. Тому не вдалося приземлитися в одному місці, як це намічалося перед вильотом. Перша група з п’яти чоловік спустилася за Краснопіллям, в урочищі Лобунцевому, інша з дев’яти товаришів – у Захаревському лісі. П’ятьох чоловік не було і ніхто не знав, що з ними трапилося.. Однак даремно було думати про те, щоб розшукувати людей або чекати на них.

28 квітня 1942 року п’ятьох парашутистів у лісі Попів Яр виявили німці та їх прихвосні. Зав’язався нерівний бій. Радянські десантники знищили багатьох фашистів і поліцаїв, в тому числі й німецького коменданта. В гарячій збройній сутичці три парашутисти пали смертю хоробрих і лише двом удалося прорватися у Великий ліс.

Пізніше другу групу сміливців, що перебувала в іншому місці, раптово оточили карателі. Бій тривав декілька годин. Парашутисти героїчно відбивали шалений натиск гітлерівців з тяжкими втратами для них, але ворожа сила переважала. Десантники гинули один за одним. Тут же був скошений автоматною чергою і командир загону В. Г. Биков.

Голуби повернулися на радянську базу з тривожними вістями.

Герої заслуговують нашого увічнення їхньої пам’яті.

А. КОСАРЬОВ,
Учитель історії Краснопільської середньої школи №1.
З архіву газети «Перемога»
.

Поділитися цим:
Loading Likes...

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: