25 poкiв тoмy poзпoчaвcя Уcтaнoвчий з’їзд Нapoднoгo pyxy Укpaїни зa пepeбyдoвy

07024037.jpg 

25 років тому, 8 вересня 1989 року, у Києві розпочався (тривав до 10 вересня) Установчий з’їзд Народного руху України за перебудову. 1109 делегатів представляли близько 280 тис. членів. Головною метою своєї діяльності Рух визначив «відновлення парламентським шляхом державної незалежності України, побудову демократичного й гуманного суспільства, в якому буде досягнуто справжнє народовладдя, добробут народу й умови для гідного життя людини, відродження та всебічний розвиток української нації, забезпечення національно-культурних потреб усіх етнічних груп республіки». Головою Руху обрано Івана Драча. Організації НРУ існували в усіх областях України. На виборах до рад всіх ступенів НРУ виступив найбільш серйозною опозицією до Компартії України.

5 вересня цього року в актовому залі НРУ відбулася десята Міжнародна науково-практична конференція «Історична роль Народного Руху України у відновленні Української держави та побудові громадянського суспільства», присвячена 25-річчю утворення Народного Руху України. Співорганізатором ювілейного заходу виступив Український інститут національної пам'яті.

39633253.jpg 

Відкрив конференцію голова Народного Руху Василь Куйбіда, який зазначив, що, незважаючи на те, що вона нібито підтримується державою, на жаль, держава не знайшла приміщення для її проведення. Відтак вона відбувається у рухівському приміщенні. Вступне слово виголосив перший голова Народного Руху за перебудову Іван Драч. Він зокрема сказав, що 25-річчя Руху відзначається у страшний час, коли в Україні іде війна, ллється кров. Він зачитав вірша, надісланого йому недоброзичливцем, у якому той звинувачує першого голову Руху у всіх наших бідах. Це присутні сприйняли як невигадану гумористичну історію.

На конференції провідні українські науковці обговорили сучасні науково-теоретичні, політичні, ідеологічні та економічні проблем утвердження Української держави та становлення українського громадянського суспільства. Вступне слово виголосив перший голова Народного Руху за перебудову Іван Драч. Він поділився спогадами з тих часів, коли ця громадська ініціатива лише починалася і мала чимало супротивників.

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович виступив із доповіддю: «КГБ проти Руху. Становлення Народного Руху України в документах спецслужб».

«Якщо говорити про документи кінця 80-х років, то, на жаль, в 1990 році за наказом було знищено майже всю оперативно-агентурну інформацію, що стосувалася діяльності Народного Руху України. Багато матеріалів було вивезено з України. В Україні залишився невеликий масив документів – в основному повідомлення КГБ про ситуацію в Україні, що надсилалися керівництву Комуністичної партії», – розповів В’ятрович.

Дослідник наголосив, що дуже вагомою причиною протестного руху в Україні в кінці 80-х стала чорнобильська катастрофа. «Саме чорнобильська катастрофа показала українському суспільству, якою жахливою і фальшивою є влада, і саме після цієї катастрофи значна частина людей, які до того залишались лояльними, почали втрачати довіру до тієї влади».

Любовець Олена у своїй доповіді зауважила, що Народний Рух України виник як широкий фронт, який об’єднував різні за поглядами ідеологічні сили: від комуністів-реформаторів (які, як і Горбачов, сподівалися на можливість реформування системи) до правих радикалів. Всіх їх об’єднала ідея зламу тоталітарної системи. Тому недивно, що спочатку в назві Руху фігурували слова «за перебудову».

56916581.jpg 
«Якщо подивимось Програму Установчого з’їзду, то стає зрозумілим, що у написанні нинішньої історії Руху є певна модернізація, коли говорять, що з самого початку це був антикомуністичний рух за незалежність. Тим не менше, Рух швидко радикалізувався разом з подіями у країні і вже наприкінці 1990 р. на своєму ІІ з’їзді перетворився на правоцентристську антикомуністичну силу, що проголосила своєю метою незалежність України», – зазначила Олена Любовець.

На думку Алли Киридон саме «рухівці» започаткували розбудову громадянського суспільства, а сьогодні Рух продовжується в Майдані. У своїй доповіді Алла Миколаївна розглянула феномен Майдану як функціональний простір та місце пам’яті через виявлення характеристик регіональної ідентичності, уявлень про події та реакцію на них.

89042742.jpg 

«Історична свідомість українців, яка є посередником між минулим і майбутнім та інструментом конструювання ідентичностей, перебуває у кризовому стані і це потребує з боку держави цілеспрямованої та ефективної політики пам’яті, бо існування різних історичних пам’ятей є причиною роз’єднаності й поділу України на два сегменти: української європейської та радянсько-російської євразійської орієнтацій», – зробила висновок дослідниця.

Державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» видало поштову марку до 25-ї річниці утворення Народного Руху України за перебудову. Під час конференції відбулося спецпогашення конвертів до 25-річчя Народного Руху України.

За результатами конференції ухвалено резолюцію, в якій наголошується на потребі проведення низки наукових конференцій, які глибоко проаналізували б досвід Народного Руху України, з’ясували причини того, чому програмні завдання Руху за 25 років незалежності так і не були до кінця реалізовані державою.

Джерела:
http://www.nru.org.ua/news/aktualno/938-naukovtsi-analizuvaly-rukhivski-idei-ta-z-iasovuvaly-chomu-vony-ne-realizovani
Науковці аналізували рухівські ідеї, та з’ясовували, чому вони не реалізовані
05 вересня 2014
http://www.memory.gov.ua/news/u-kievi-vidbulasya-naukova-konferentsiya-prisvyachena-25-i-richnitsi-stvorennya-narodnogo-rukhu
У Києві відбулася наукова конференція присвячена 25-й річниці створення Народного Руху України

 

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: