8 Бepeзня. Цeй дeнь в icтopiї paйoнy.

94030173.jpg

Ми спробували «заглянути» в минуле і дізнатися, як шанували жінок Краснопільщини 8 Березня в різні роки, чим жив район і чи був цей день справді святковим.

До середини 60-х років Міжнародний жіночий день 8 березня (імені Клари Цеткін) в СРСР залишався цілком буденним, на зразок Дня рибалки або Дня шахтаря. Але жінка – не рибалка і не шахтар, і одного разу ця думка прийшла в голову однієї розумної людини.
Розумну людину звали Валентин Александров, і це ним написані тексти промов які читали з трибун члени Політбюро. У квітні 1965 він займався проектом доповіді Брежнєва до 20-річчя Перемоги. У доповіді повинен був бути присутнім абзац про подвиги радянських жінок під час війни. Брежнєв вимагав особливо підкреслити, як високо цінує радянських жінок партія. І якими фактами це підтвердити? Тут дружина Александрова подала йому цінну думку: «Твоя партія вчинила б куди краще, якби замість безглуздих слів жіноче життя поліпшила». Знала, про що говорила: приміром, декретна відпустка в СРСР в цей час тривала всього рік і не оплачувалася.
Александров не міг докорінно змінити життя всіх радянських жінок. Але подати ідею про те, щоб подарувати їм вихідний, міг. Коли ідея дійшла до Брежнєва, він тут же вписав її до порядку денного засідання Президії ЦК. Але його помічник Голіков коментував ідею так: «Справа важка. Держплан буде заперечувати».
Однак на цей раз Держплан вдалося переконати. Наступного дня Президія ЦК КПРС ухвалила внести в доповідь Брежнєва тезу про те, що Міжнародний жіночий день 8 Березня в Радянському Союзі оголошено неробочим днем.

Отже, ми спробували «заглянути» в минуле і дізнатися, як шанували жінок Краснопільщини 8 Березня в різні роки, чим жив район і чи був цей день справді святковим?

1945. В клубі райцентру відбулися загальні профспілкові збори працівників місцевої промисловості Краснопільського райпромкомбінату. На цих зборах райпромкомбінатівці вирішили на відзнаку дня Восьмого березня внести у фонд допомоги дітям фронтовиків, які живуть у Гребениківському дитячому будинку свій одноденний заробіток. Було відраховано 2400 крб. На цю суму райпромкомбінат відпускає дитбудинкові своїх виробів.

95579325.jpg

1950. Завдяки сталінському піклуванню партії і Уряду про матерів і дітей в нашому районі, як і по всій країні працює широка мережа дитячих закладів, консультацій, молочних кухонь. Зокрема в чотирьох постійних яслах виховується 120 дітей, на утримання яких держава щороку витрачає понад 300 тисяч карбованців. 210 дітей виховується у восьми дитсадках. Широка мережа дитячих закладів сприяє більш активній участі радянських жінок у трудовому і політичному житті нашої країни.

43254753.jpg

1951. 8 березня у районому Будинку культури відбулись збори трудящих райцентру, присвячені Міжнародному жіночому дню, на яких були присутні понад 600 чоловік. З великим політичним піднесенням збори схвалили вітального листа вождю і вчителю народу, товаришу Сталіну. Після зборів був даний концерт.

1952. З високим почуттям громадського обов’язку перед Батьківщиною зустрічають жіночий день телятниці колгоспу імені Кагановича товаришки Ткаченко, Лупир, Холод. На їхніх руках – 112 телят. Усі вони міцні, здорові, у приміщеннях тепло, сухо, чисто. Телята кожного дня чистяться, годуються й напуваються. Зі святом Вас товариші-телятниці!

1960. Студенок. У сільському клубі зібралися ланкові, доярки, свинарки та інші колгоспниці, щоб відзначити своє свято – 50-річчя Міжнародного жіночого дня – 8 березня. З короткою доповіддю виступила начальник артілі «Дружба народів» В. О. Петренко. Правління колгоспу відзначаючи самовіддану працю жінок в боротьбі за дострокове виконання завдань семирічного плану, нагородило 29 трудівниць цінними подарунками. Після урочистої частини відбувся концерт художньої самодіяльності.

68785296.jpg

1966. Славгород. О 7 годині вечора в прикрашеному залі сільського клубу зібралося близько 400 жінок-трудівниць колгоспу «Комуністична праця», інтелігенція села. Своїх бабусь, мам і сестер з святом поздоровили піонери і комсомольці місцевої школи. Секретар парторганізації О. М. Данько вручив кращим Почесні грамоти райкому КП України та райвиконкому, а голова жіночої ради П. І. Ярошенко – пам’ятні подарунки. Всього ними нагороджено 146 жінок.
На закінчення вечора драмгуртківці сільського клубу поставли драму П. Мирного «Лимерівна».

1969. Жінки на рівні з чоловіками беруть активну учсать в управлінні державними справами. Серед 742 депутатів обласної, районної, селищних і сільських рад є 301 жінка. В районі 29 лікарів стоять на варті охорони здоров’я трудящих, в тому числі 13 жінок.  З 297 чоловік середнього персоналу – 278 жінок.

93757556.jpg

1989. Готуючи гідну зустріч виборам народних депутатів СРСР, жіночий колектив заводу продтоварів вирішив до 28 березня виготовити понад квартальний план три тисячі декалітрів безалкогольних напоїв. 8 березня розпочато переробку березового соку. Цього напою планується згідно з договірними зобов’язаннями виготовити 200 тонн. В авангарді трудового суперництва йдуть робітниці Катерина Яровенко, Ніна Рудика, Марія Ільченко, Катерина Савченко та інші.

1992. Відбувся тираж Міжнародної лотереї солідарності журналістів (український варіант). Саме на передодні свята 8-е Березня перевірив свої білети один з жителів Краснопілля. На один з них випав крупний виграш – винятково дефіцитне смушкове пальто. – Це мій подарунок дружині до свята, – каже задоволений чоловік.

2006. Після тривалої перерви ожив Краснопільський селищний клуб (вул. Петровського). Завдяки спонсорської допомоги районної організації Народно-демократичної партії на сцені відбувся святковий концерт «Вітаємо жінок». Концертна програма, яку підготували працівники клубу та учасники художньої самодіяльності включала в себе пісні, танці, гумор. Тут же на сцені вшанували багатодітних матерів. Особливо задоволення від заходу отримали його найменші учасники, бо кожен з них одержав від партії коробку цукерок.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: