Чи вapтo бoятиcя пeнciйнoї peфopми?

В Україні офіційно стартувала масштабна пенсійна реформа. Вона передбачає поступовий перехід до накопичувальної пенсійної системи вже з 2019 року. А поки що уряд запровадив механізм підвищення пенсій та нові вимоги до стажу і пільгових категорій. Центр громадського моніторингу та контролю з’ясував, які саме зміни чекають на громадян.

Рахуємо страховий стаж

Одна з головних дискусій при розробці законопроекту точилася навколо пенсійного віку. У підсумку урядовці залишили за українцями можливість вийти на заслужений відпочинок у 60 років. Сьогодні для цього необхідно мати 15 років страхового стажу. А з 2018 року – 25 років. Щороку вимоги до стажу збільшуватимуться, і в 2028 році ця цифра сягне 35 років. Водночас із 1 січня 2028 року людина з 40 роками стажу отримає право виходити на пенсію раніше 60 років.

Важливо не плутати страховий стаж із трудовим. Страховий стаж покриває лише той період, коли людина сплачувала єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Зазвичай це робить працедавець щомісячно після нарахування працівнику зарплати.

З 1 січня 2004 року інформація про відрахування до Пенсійного фонду автоматично зберігається в електронній системі персоніфікованого обліку відомостей (СПОВ). Тож на сьогодні головне не запис у трудовій книжці, а «біла» зарплата та її правильне оподаткування. Будь-який громадянин України може перевірити дані про свій страховий стаж у відділенні Пенсійного фонду (із собою слід мати паспорт та ідентифікаційний код).

Опоненти реформи називають нові вимоги до страхового стажу прихованим підвищенням пенсійного віку. Адже з нового року людина зі стажем від 15 до 24 років зможе претендувати на пенсію лише у 63 роки, а при стажі менше 15 років – тільки в 65 років. Але в уряді зміни пояснюють відновленням соціальної справедливості.

«Той, хто платить внески до Пенсійного фонду 15 років, і той, хто платить протягом 35 років, не можуть бути в однакових умовах, – зазначає міністр соціальної політики України Андрій Рева. – Ми вважаємо, що якщо ми говоримо про справедливість у пенсійному забезпеченні, то мають бути різні умови виходу на пенсію для людей, які різну кількість років брали участь у пенсійній програмі».

Де взяти необхідний стаж?

Якщо людина бажає вийти на пенсію у 60 років, але їй не вистачає стажу, закон дає можливість докупити його. Зважаючи на розмір ЄСВ із мінімальної зарплати, один рік страхового стажу коштуватиме 16 896 грн. Втім, ця вартість може стати вищою.

«З урахуванням рівня пенсій вигідно купувати стаж, тільки якщо не вистачає кількох місяців. Наприклад, сплатити 5 тисяч гривень за три місяця стажу, щоб отримати 15 тисяч гривень пенсії за рік», – констатує експерт громадської платформи «Нова Країна» Тарас Козак.

Також за умовами реформи до страхового стажу зараховується:
– навчання на бюджеті у вищих начальних закладах, аспірантурі, докторантурі з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2017 року;
– військова служба до 31 грудня 2017 року;
– відпустка для догляду за дитиною з 1 січня 2004 року;
– відпустка у зв’язку з вагітністю у період з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 року;
– підприємницька діяльність у періоди з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 року (якщо є довідка про державну реєстрацію) і з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року (якщо бізнесмен сплачував єдиний соціальний внесок).

А от українцям, які працюють за кордоном та прагнуть отримувати пенсію в Україні, влада радить потурбуватися про це заздалегідь і щомісячно самостійно сплачувати ЄСВ.

На скільки зросте пенсія?

Востаннє перерахунок пенсій здійснювався п’ять років тому на основі показників середньої зарплати аж за 2007 рік. Тож сьогодні значна кількість людей отримує лише мінімальні виплати, а розмір пенсій для працівників однієї і тієї ж професії і однакового стажу іноді відрізняються більше ніж утричі.

«У людей, які отримували пенсію до 2012 року за законами, що тоді були прийняті, пенсія не індексувалася всі ці п’ять років. І вона збільшиться на цю індексацію. Якщо людина отримувала дві, то сьогодні приблизно буде отримувати більше, ніж три тисячі», – пояснює головний експерт групи Пенсійна реформа РПР Віталій Мельничук.

Мінімальна пенсія зросте на 140 грн і складатиме 1452 грн. Виплати для більшості громадян збільшяться в середньому на 700 гривень. Уряд пообіцяв, що перерахунок виконають уже до кінця жовтня. Зростання торкнеться майже 9 млн громадян. Також буде скасоване 15% оподаткування зарплат для пенсіонерів, які працюють.

За новим законом, перерахунок, тобто індексація, здійснюватиметься щороку. У 2019 та 2020 роках будуть враховані дані за один попередній рік. А в 2021 році – одразу за три попередні роки.

«Закон передбачає не лише зараз підвищення, бо завжди пенсіонерам намагалися підвищити виплати перед виборами. Осучаснення пенсій закладено як ефективно працюючий механізм на постійній основі», – зазначив Президент Петро Порошенко.

Спецпенсії зникають, дострокові – залишаються

За нових умов більше не будуть призначатися спеціальні пенсії. Раніше дипломати, депутати, науковці, держслужбовці, судді отримували значно вищі виплати, ніж решта населення. Реформа запроваджує єдині підходи до визначення розміру пенсій – із врахуванням заробітної плати і страхового стажу, а не професії.

«Усі спеціальні пенсії прибираються. Але люди, які їх вже отримували, будуть отримувати й надалі – ніякого зменшення не буде. Правильно йти шляхом того, щоб менші пенсії підтягувати до великих. Саме цим шляхом ми і пішли», – зазначає заступник міністра соціальної політики України Микола Шамбір.

Для низки категорій залишається можливість дострокового виходу на пенсію: у 40 – 55 років. Зокрема, йдеться про інвалідів, матерів, які народили і виховали п’ятьох і більше дітей, військовослужбовців, журналістів, які отримали поранення під час виконання службових обов’язків, тощо. Також мають право на пільгову пенсію люди, задіяні в сільському господарстві, металургійній промисловості, на шкідливих виробництвах.

На думку урядовців, ці та інші положення нового закону покладуть початок для подолання дефіциту Пенсійного фонду. Та головне – дадуть можливість з року в рік покращувати матеріальне забезпечення українських пенсіонерів.

http://krasnews.at.ua/news/chi_varto_bojatisja_pensijnoji_reformi/2017-10-13-8557

Джерело: Краснопілля 04_kray_logo
Поділитися цим:

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: