Мiй дiд Дeм'ян Шeлyдчeнкo

36713200.jpg

Щасливе літо в Миропіллі зустрічав молодий 26-річний лейтенант Дем’ян Шелудченко. Нічого не віщувало біди. Вони з дружиною отримали квартиру, чекали первістка. Дем’ян працював у військкоматі. Веселий, добрий, гарний.

А двері відчинилися просто в війну. Командир стрілецького взводу, жорсткі м’язи битв, кровопролитні бої під Єнакієвим, битви за Харків, особливо в районі ХТЗ. Згадувалися, як тяжкий сон, метри харківської землі, сплачені людським життям і вбиті радянські солдати. Перепочинку між боями не було. Ранкова зоря приносила все нові бої, які не затухали цілий день.

Багато друзів, з якими пройшов, проповз з 1941-42 рік, полягли під Чугуєвом. Гаром битв наповнився день. Німці отримали підкріплення. Атака захлиналася. В цьому бою загинув командир батальйону і командувати ключовою атакою призначили лейтенанта Шелудченка – мого діда. Він приймає рішення атакувати вночі. Зібравши в кулак тих, хто залишилися в живих і злість невдач, веде бійців в атаку. Несподіванка приносить перемогу. Чугуїв відвойований!

Дороги війни довгі. Вони сходжені воїном Дем’яном Шелудченком від Сталінграда до Югославії. І між цими дорогами форсування Дніпра, зруйновані мости, повітряні нальоти, місиво з бруду і снігу. У Білорусії тиждень стояли по груди в болоті. Рани і перев’язки, медсанбат і бої – суцільна велика біль війни. Дід Дем’ян визволяв Румунію, Югославію. Був нагороджений орденом Червоної Зірки, двома орденами Великої Вітчизняної війни, багатьма медалями. Значення медалям не надавав – скромність у всьому була його долею.

Згадувати про війну не було сил, та й не любив. Але якщо питали, довго мовчав, скупо розповідав. І на очах цієї мужньої людини, доброго, розумного, люблячого людей, з’являлися сльози. До останнього дня згадував загиблих друзів, назавжди втрачених у війні. Рани війни перестали хворіти лише в 1995 році. 15 грудня, залишивши живими свою любов і велике серце, приєднався до друзів, втрачених в війні…
Юлія ПОЛОЖІЙ.

Є новини, цікаві теми? Пишіть motsnyi1976@ukr.net Телефонуйте 050-064-94-14

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: