Пoлiгoннo-зeмeльнi бaтaлiї

На сесії Сумської міськради минулої середи депутати всерйоз зійшлися на питанні про полігоні ТПВ біля села Великий Бобрик. Мова йшла про виплату сільраді грошей, які заборгували Суми за два роки.

Нагадаємо, що з часу відведення Великим Бобриком Сумам земель під полігон між сільрадою, РДА та містом було укладено угоду про соціально-економічне співробітництво. За нього в обмін на ділянку для звалища обласний центр щорічно повинен був виплачувати сільській громаді 600 тис. грн. У 2012 році угоду було переглянуто – за умови надання Сумам додаткових 10 га на нову чергу полігону, місто погоджувався на виділення сільраді щорічно ще 380 тис. грн.

За словами директора департаменту фінансів Світлани Липової, сьогодні Суми заборгували Великому Бобрику 1,412 млн. грн. – за 2013 і 2014 роки. Ці кошти були профінансовані обласним центром, але повернулися з-за непроходження через казначейство. Сьогодні є можливість спрямувати їх у село і погасити борг.

– А де логіка в цьому рішенні? – поцікавився депутат Анатолій Жук. – Наскільки я розумію, свою частину угоди Великий Бобрик не виконав. 10 га виділені? Немає. Так за що ми будемо платити? До того ж за нинішнім законодавством вони до цієї землі більше не мають ніякого відношення. Це землі за межею населених пунктів – державного значення, і ними з 1 січня 2013 року розпоряджається Держземагентство в Сумській області. До того ж вони вважаються особливо цінними – землі сільгосппризначення. І це теж виводить їх із підпорядкування місцевих рад…

– Ви вважаєте, не потрібно віддавати борг і завершити всі переговори? Це деструктив. А повинен бути конструктив. І в минулому, і в позаминулому році вносились точно такі ж зміни в угоду, але питань не виникало! – обурився мер Олександр Лисенко.

– Питання в іншому. Вони повинні були в 2013-2014 роках, коли ще мали такі повноваження, передати нам у комвласність 10 га землі. Але не зробили цього. Зараз вони на все згодні, аби отримати кошти. Але вже не мають жодних повноважень. І коли ми підемо в Держземагенство, там буде зовсім інший діалог. Так чому ми виділяємо таку суму – віддаємо мільйони громади?! Так ми розпоряджаємося засобами? – парирував А. Жук.

Колегу підтримав депутат Ярослав Куц: «Питання в тому, чи отримаємо ми цю землю? Адже ми можемо прийти завтра в Держземагентство, а нам скажуть: ваші домовленості з Бобриком – дурниця. Завтра нам Краснопілля може заявити: поки не дасте півмільйона – нічого не підпишемо. А потім Держземагентство, Сумський район і т. д. Мова не про те, давати чи не давати гроші – звичайно, давати. Але де гарантія, що завтра не доведеться давати ще і ще?»

У результаті питання викликало стільки суперечок, що було перенесено на наступне пленарне засідання. А його обговорення продовжилося на погоджувальній раді депутатів.

Так, в 2013 році змінилося законодавство – ні Краснопільська РДА, ні сільрада вже не розпоряджаються землею, – пояснив на засіданні профільний заступник мера Іван Бортник. – Можливо, тоді треба було переглянути угоду. Але цього не зробили. До того ж узгодження РДА чи сільради нам все одно потрібно – тільки поки невідомо, на якому етапі. За попередніми даними, ніхто не знає, що це за земля. У 2007 р. ми брали у Бобрика землі для сінокосіння. Статус додаткових 10 га – невідомий. Ми звернулися в обласне земагентство і Краснопільський район. Але узгодження нам все одно буде необхідно – сільради або РДА – залежно від статусу землі. У нас є борг перед Краснопільським районом. Я розмовляв з керівництвом РДА – торік вони виконали багато робіт з урахуванням цих коштів. Бобрицька сільрада сьогодні судиться з підрядниками, оскільки не змогла з ними розрахуватися. Питання закриття боргів і надання землі пов’язані. Вони будуть розмовляти з нами про 10 га тільки після виплати боргу. Якщо ми не приймемо рішення, сміттєвози можуть завернути назад на Суми. Шантажу з боку району не було, але…

Однак Анатолій Жук, який як екс-директор департаменту містобудування та земельних відносин вже мав справу з Держземагентством (мова йде про недавню справу про виділення у передмісті Сум без погодження з містом до 150 га землі), не розуміє: «Ну як ми можемо говорити про погодження з районом?! Просто керівник Держземагентства України своїм усним наказом зобов’язав представників земагентства на місцях погоджувати виділення земель з місцевими громадами. Це була всього лише наполеглива рекомендація. І все!»

Тому депутати вирішили на сесії підтримати це питання, але розробити проект і підписати з районом і сільрадою нову угоду, виходячи з нинішніх реалій. А поки внести в договір зміни «за умови погодження виділення земель» – щоб партнери в подальшому не відмовилися від своїх намірів.

Олена Карпенко
“Ваш шанс”

http://krasnews.at.ua/news/poligonno_zemelni_bataliji/2015-05-18-5008

Поділитися цим: