ТAPAН – ЗБPOЯ CМIЛИВИX

69086352

У жорстокий воєнний час заради виконання бойового завдання багато людей здатні на героїчні вчинки, як правило, пов’язані з ризиком для життя. Одним з таких, без перебільшення, яскравих вчинків, є повітряний таран. У переважній більшості випадків таранний удар наносився всього один раз, після чого, зазвичай, хтось із повітряних дуелянтів опинявся на землі. Але бували ситуації, коли для знищення одного ворожого літака таран доводилося застосовувати двічі. Причому, в одних випадках подвійний таран по черзі здійснювали два льотчика, в інших – один і той же . За час Великої Вітчизняної війни було відмічено всього кілька таких дивних пригод і героєм однієї з них, що відбулася в 1944 році, став наш земляк. Про його подвиг ця невелика розповідь.

30 червня 1944 два радянських винищувача Ла-5 в районі станції Злинка на схід від Гомеля перехопили літак-розвідник Юнкерс-88 і збили його послідовними таранними ударами. Героями подвійного тарана виявилися 28-річний лейтенант Олексій Гунченко і 24-річний молодший лейтенант Іван Растягаєв з 591-го винищувального авіаційного полку Північного фронту ППО. А сталося це, судячи з показань свідків, так.

О 9 годині 45 хвилин група офіцерів 44-го зенітного артилерійського полку, які перебували на навчаннях в районі річок Іпуть – Сож, почули звук кулеметно-гарматних черг в повітрі. Сам повітряний бій вирував на великій висоті, тож його не було видно через хмари, але стрілянина чулася протягом 10 – 15 хвилин. Після довгої черги почулося виття моторів і через 30 – 40 секунд через хмари стали падати окремі частини літаків. Потім з’явився двомоторний літак, ймовірно Юнкерс-88, який знижувався над лісом. Через кілька секунд літак вибухнув, і з землі ясно спостерігали полум’я і чорний дим. Наші офіцери-зенітники спостерігали також падіння двох винищувачів Ла-5, з яких вистрибнули льотчики на парашутах. Це і були лейтенант Гунченко і молодший лейтенант Растягаєв!

Ось так, подвійним тараном був збитий ворожий літак, правда, при цьому радянські ВПС втратили відразу два своїх літаки. Воістину анекдо-тичний випадок! У той же час не можна запере-чувати, що обидва наших пілота проявили героїзм і по праву були нагоро-джені орденами Черво-ного Прапора.
О. КАМІНСЬКИЙ.

НАША ДОВІДКА Гунченко Олексій Сергійович, народився 22 серпня 1916 року в селі Васюків (на хуторі Гуляницький) Краснопільського району Сумської області. Українець. Закінчив 7 класів середньої школи і електротехнікум в Харкові. У Червоній армії з серпня 1937 року. Закінчив Сталінградське військове авіаційне училище льотчиків. Брав участь у Великій Вітчизняній війні з 10 жовтня 1941 року. До середини липня 1944 року здійснив 295 бойових вильотів, у складі пари збив два Ю-88. Після закінчення війни продовжував служити в авіації ППО. Нагороджений орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни 2-го ступеня, медаллю “За перемогу над Німеччиною”.

 

Джерело

: https://www.proza.ru/2016/01/19/2016

http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/geroji_nashogo_kraju/taran_zbroja_smilivikh/16-1-0-703
Джерело: Краснопілля 04_kray_logo

Поділитися в соц. мережах

Опубликовать в Google Buzz
Поділитися в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: