Дo 375-piччя Кpacнoпiлля. У ВИXOPI PEВOЛЮЦIЙ

 

У 1917 році в Росії відбулися дві революції. Перша – Лютнева – була схожа скоріше на розвал, ніж на повстання.

Перші вісті про революцію селяни в Краснопіллі одержали від прибулих з Петрограда солдатів спеціально, щоб повідомити радісну звістку про звільнення від деспотизму. Вислухавши повідомлення прибулих, в селі Краснопілля виникали стихійні мітинги, було проголошено багато промов, в котрих хоча іноді й відсутнє було красномовство, зате було багато щирості.

У липні 1917 року закінчився період хиткої рівноваги двох антагоністичних сил російської революції. Буржуазія тимчасово здобула перемогу, точніше – напівперемогу. Двовладдя скінчилося на її користь. В цих умовах мирний розвиток став неможливим.

25 жовтня (7 листопада за новим стилем) у столиці Росії Петрограді під керівництвом більшовицької партії відбулося збройне повстання, в результаті якого влада Тимчасового уряду була повалена. Другий Всеросійський з’їзд Рад проголосив Росію Республікою Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів. На з’їзді по доповіді Леніна були прийняті Декрети про мир і землю. Сформувався перший радянський уряд Росії – Рада Народних Комісарів (РНК), що складався виключно з членів більшовицької партії і головою якого став керівник повстання – В. І. Ленін.

На Слобожанщину хвиля Революції з Петрограда прикотилася в першу чергу. Боротьба за встановлення радянської влади в Краснопіллі проходила в тісному зв’язку з революційними подіями, що відбувалися в сусідніх повітах України і Росії.

18486665.jpg

В кінці жовтня 1917 року із незаможних селян і фронтовиків, що знаходилися вдома у зв’язку з пораненнями, в Краснопіллі утворили революційний комітет, який обговорив питання взяття влади в свої руки і виконання рішення Другого З’їзду Рад. Спираючись на масу населення, невдоволених війною і політикою Тимчасового уряду, виконуючи заклик більшовиків «Вся влада Радам!», ревком розігнав стару владу – волосного старшину, старосту і писаря, – і оголосив себе органом революційної влади.

Відбувся масовий мітинг. На ньому було зачитано декрет про мир, про націоналізацію землі, про утворення Радянського уряду.

Першим головою Краснопільського волосного ревкому став більшовик-фронтовик Павло Михайлович Козюба, військовим комісаром – житель села Самотоївка Семен Герасимович Іванов, секретарем – житель села Рясне Трохим Павлович Пащенко.

В середині грудня 1917 року, опираючись на підтримку переважної більшості населення, що бажали миру, землі, виконуючи рішення Другого всеросійського з’їзду Рад, рішення охтирського повітового земельного комітету від 16-го листопада 1917 року та рішення Першого Всеукраїнського з’їзду Рад, що відбувся 11-12 грудня того ж року в Харкові, в Краснопіллі ревком розігнав стару волосну владу в особі старшини Ф. О. Пилипця та старости Ф. Й. Завгороднього і оголосив себе єдиним органом революційної влади. Проголошення ревкомом влади супроводжувалося масовим мітингом населення перед волостю (тепер приміщення дитячої бібліотеки в Краснопіллі).

Л. ДІДОРЕНКО.

Поділитися цим:
Loading Likes...

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: