ICТOPIЯ ШКOЛИ. c. XМEЛIВКA

За переказами жителів, приміщення школи прикрашало село Хмелівку ще за давніх часів. Хутір, названий за ім’ям його засновника– краснопільського козака Хмеля, утворився у 1676 році, в дуже красивому місці – на пагорбах серед лісів. Про ранні часи відомостей не збереглося, навіть не відомо, чи були колись у селі храм і школа. Але є інформація, що в другій половині ХІХ століття в селі існувала трьохкласна школа (точна дата заснування і ким була заснована не відомо).Навчання в школі розпочиналося 14 грудня, в цей день святкували пророка Наума. «В день святого Наума добре починати вчити дітей: наука на ум піде», – так говорили наші предки.

До 1924 року приміщенням школи служила звичайна сільська хата, що знаходилася в центрі села.У 1926 році з села Виднівка Краснопільського району було перевезено одну з будівель поміщицької садиби для зведенняновоїшколи. У новому приміщенні навчання розпочалося у 1928 році і тривало доосені 1941 року. Школа була чотирикласна: 1 клас навчався у приміщенні старої школи, а 2, 3та 4 класи – у новій.

57388968.jpg
Хмелівська початкова школа, збудована у 1926-1928 роках
(з 1986 року тут розміщено приміщення Хмелівської сільської ради)

Найбільше у спогадахстарожилів села про вчителів Хмелівської школи, які працювали у 30-40 роках ХХ століття, згадується Зеленський Андріан Кузьмич.

11665981.jpg
Зеленський Андріан Кузьмич

Народився Андріан Кузьмич у 1879 році на хуторі Развівка Краснопільського району (з початку 70-х років входить до складу села Хмелівка Краснопільського району). Він працював учителем Хмелівської початкової школиз1926 року по 1933 рік. У 1938 році закінчив Лебединську педагогічну школу і отримав спеціальність учителя І-ІV класів. Із 1933 по червень 1941 року працював учителем початкової школи села Веселе. З 1941 по 1945 рік – служба в Червоній Армії (трудовій армії). Після завершення Великої Вітчизняної війни з 1945 по 1950 рік працював учителем початкової школи села Хмелівка. Потім наказом по Краснопільському РВНО був переведений на посаду директора Виднянської початкової школи.

Під час фашистської окупації з 1941 по 1943 рік школа не працювала.

Восени 1943 року навчання відновилося. З дітьми працювали Зеленський Андріан Кузьмич, Прокопенко Любов Семенівна, Овчарова Мотрона Миколаївна, Брижик Феодосія Іванівна, Стьобай (Стєбаєва) Галина Федорівна.

Яковенко (Брижик) Ганна Афанасіївна, 1938 року народження, згадує: «У 1945 році нас у 1-му класі було 38 чоловік. Навчалися у дві зміни: 1-й клас – у старій школі на вигоні, а 2, 3 та 4 – у новій. Дітей було дуже багато, ходили у школу із Бесарабового, Просік, Рязвівки (Хмелівські хутори), ну, звичайно ж, і хмелівці. В кожному класі були переростки – старші від нас діти. Нас учив Андрій Кузьмич (Зеленський Андріан Кузьмич – автор). А в новій школі працювали Прокопенко Любов Семенівна, Овчарова Мотрона Миколаївна, директором школи була Брижик Феодосія Іванівна. Брижик вона була по чоловіку, вийшла заміж і переїхали вони у Краснопілля. А до нас прислали Фесенко Пашу Іванівну та Федора Ігнатовича. Тоді вже став директором Федір Ігнатович. Писали на чому прийдеться, в основному на мішках із-під «Суперу» (таке добриво було).Чорнило робили вдома із соку бузини або червоного столового буряка, пізніше вже можна було й купить. Навчались за 2 «Букварями», читали по черзі, потім «Читанок» було вже більше. Всі підручники купували батьки. А у школу в холодну пору, хто був бідний, теж ходили по черзі: у мене були старі чоботи, а в моєї сусідки, Брижик Галини,– пальто. Так ми і ходили: один день вона – в моїх чоботах, другий день я – в її пальті. Андрій Кузьмич учив нас співати (він дуже гарно грав на гармошці й на скрипці, мав красивий голос).У перші післявоєнні роки було тяжко, і тому у школі проводилися одні уроки.Коли прийшла Паша Іванівна,вона організувала художню самодіяльність – ми виступали перед батьками та односельцямиустаромуклубі, співали пісні,розказували вірші, ставили «постановки».

У 1945-1947 роках завідуючою Хмелівської початкової школи була БрижикФеодосія Іванівна: русява, середнього зросту, родом із Краснопілля.

Із 26 липня 1947 року наказом по Краснопільському РВНО завідуючим Хмелівської початкової школи призначено Фесенка Федора Ігнатовича.

Федір Ігнатович родом із села Попівки Тростянецького району (тепер село Лозове Краснопільського району), народився 15 лютого 1916 року у селянській родині. У 1934 році закінчив Лебединський педагогічний технікум. Учасник бойових дій Великої Вітчизняної війни – спочатку був кулеметником, потім командиром відділення станкового кулемета. У 1943 році за поданням командира батальйону нагороджений Орденом «Слави ІІІ ступеня» за форсування річки Дніпро, у 1944 році – Орденом «Вітчизняної війни» ІІ ступеня за бої в районі річки Калуш у Західній Україні. З 26 липня 1947 року, з невеликою перервою (1 січня 1968 року – 1 вересня 1971 року), по серпень 1978 року очолював Хмелівську початкову школу.

Колишні учні Федора Ігнатовича: і ті, кого він навчав у післявоєнні роки, і ті, хто називав його «наш учитель» у 60-х, 70-х, на початку 80-х років говорили, що Федір Ігнатович – це учитель від Бога, справедливий, вимогливий, його уроки пам’ятаються й досі.

Дружина Федора Ігнатовича – Параска Іванівна, теж була вчителем і працювала у Хмелівській початковій школі. Народилася Параска Іванівна 26 липня 1917 року в селі Боромля Тростянецького району. У 1946 році закінчила Охтирську педагогічну школу. Із 26 липня 1947 року наказом по Краснопільському РВНО була призначена класоводом Хмелівської початкової школи і працювала на цій посаді до 31 грудня 1967 року.4 листопада 1954 року Президією Верховної Ради СРСР за бездоганну робот у нагороджена медаллю «За трудовую доблесть». Із1 січня 1968 по 1 вересня 1971 року була директором Хмелівської початкової школи, потім знову працювала учителем початкових класів аж до 1976 року. Колишні учні згадують Параску Іванівну, як вимогливу, принципову вчительку.

27936359.jpg
Весна1950 року, подружжя Фесенко з учнями.

На фото(зліва на право):
1-й ряд (сидять на землі): Зеленський Іван, Федоренко (Брижик) Галина Василівна, Парченко Віктор Григорович, невпізнана дівчина, Дерев’янченко Анатолій Вікторович, Новак (Брижик) Галина Пилипівна, Парченко Григорій Тихонович;

2-й ряд (сидять на лавці): Півень Микола Семенович, Боброва (Півень) Марія Федорівна, директор школи і вчитель Фесенко Федір Ігнатович, учителька Фесенко Параска Іванівна, НайденкоГалина, Дерев’янченко (Голубцова) Галина Григорівна, Довгопол Катерина Іллівна;

3-й ряд (стоять на землі): Заярний Володимир Федорович, Коновалова (Білогур) Євдокія Никифорівна, Лопатко (Шепотько) Раїса Данилівна, Брижик (Зеленська) Віра Тимофіївна, Середа (Брижик) Катерина Павлівна, Яковенко (Карпенко) Наталія Семенівна;

4-й ряд (стоять на лавці): Бондаренко Іван Прокопович, Зеленський Михайло Іванович, Протас Микола Мефодійович, Брижик Іван Панасович, Парченко Іван Дмитрович, Ковач (Півень)Марія Іллівна, Брижик Михайло Федорович.

Згадує Дерев’янченко (Голубцова) Галина Григорівна (шоста в другому ряду): «Паша Іванівна організовувала з нами концерти. Виступали у школі і в клубі. Костюми матері шили, вінки купляли в Краснопіллі. Стрічки на вінки були дорогі, не кожен міг собі купити, а всім дівчатам дуже хотілося їх мати. Гарно було тим, у кого багаті хрещені батьки, бо дуже часто на Святвечір, коли носили кутю, вони обдаровували їх стрічками. Нам тоді більшого щастя іне треба було».

66804644.jpg
1954 рік, учні та вчителі Хмелівської початкової школи разом
з інспектором Краснопільського РВНО Довбешком Данилом Омеляновичем

25951264.jpg
На фото: 1958рік.
Учні початкової школи разом з учителькою
Фесенко Параскою Іванівною та художнім керівником Чернеччинського клубу Федоренком Віктором Івановичем після концерту в Хмелівському клубі. (На той час с. Хмелівка входило до складу Чернеччинської сільської ради –автор).

Зліва на право: 1-й ряд: Кузнєцов Микола Тимофійович, Прокопенко Марія Іванівна, Дубина Василь Федорович, Півень Валентина Федорівна, Парченко Василь Олександрович;

2-й ряд: Зеленська Раїса, Петрова Тетяна Дмитрівна, вчителька Фесенко Параска Іванівна, керівникЧернеччинського клубу Федоренко Віктор Іванович, Зеленський Василь Васильович, Колодка ГалинаДмитрівна, Бондаренко Ніна;

3-й ряд: Брижик Марія Семенівна, Пєчнікова Людмила Вікторівна, Півень Валентина Павлівна, Стєбаєва(Брижик) Тетяна Федорівна, Гира(Довгопол) Галина Кузьмівна, Завгородня Віра Харитонівна.

Згідно з наказом № 78 від 8 червня 1978року на посаду директора та вчителя 1-3 класів Хмелівської початкової школи була призначена Конєва Віра Олександрівна.

07285080.jpg
Конєва Віра Олександрівна

Народилася вона 1 січня 1949 року в селі Жигайлівка Тростянецького району Сумської області. У 1970 році закінчила Лебединське педагогічне училище ім. А.С. Макаренка за спеціальністю вчитель початкових класів, потім у 1977 році – Харківськийдержавний університет ім. О. М. Горького, отримала спеціальність філолога, викладача української мови та літератури. Віра Олександрівна очолювала Хмелівську початкову школу до 1983 року. З 1982 по 2008 рік працювала на посаді вчителя початкових класів.

Колишні учні вчительки згадують її як добру, ніжну, лагідну і чуйну. «Вона була нам як друга мати, хоч і вимоглива, але справедлива. Здавалося, що вона знає про все на світі-на будь-яке наше запитання у неї завжди була відповідь. Віра Олександрівна організовувала для нас екскурсії: ми ходили і в ліс, і на ставок, на свинокомплекс колгоспу ім. Ю.Гагаріна, їздили в Краснопілля на хлібзавод. Вона дуже гарно співала, проводила з нами репетиції, ми виступали з концертами не тільки у школі перед батьками, а й у Хмелівському клубі перед жителями всіх сіл колгоспу ім. Ю.Гагаріна», – згадує Парченко (Кузнєцова) Віта Михайлівна, 1969 року народження.

З 1978 по 1982 рік під керівництвом Конєвої Віри Олександрівни працювали: 1978-1979 н. р. – Корх Валентина Іванівна, 1979-1980 н. р. – Брижик (Шинкарьова) Людмила Олександрівна, 1980-1981 н. р. – Погрібна Наталя Григорівна, 1981-1982 н. р. – Лисенко Ніна Олександрівна.

З 1983 по 1985 рік директором Хмелівської початкової школи працювала Білогур Валентина Іванівна. Народилася Валентина Іванівна 29 травня 1963 року в селі Веселе Краснопільського району. У 1982 році закінчила Лебединське педагогічне училище ім. А.С.Макаренка і 15 серпня цього ж року була призначена на посаду вчителя початкових класів Лозівської 8-річної школи. Наказом по відділу народної освіти Краснопільського району за №275 від 31 січня 1983 рокупереведена на посаду директора і вчителя Хмелівської початкової школи з 1 лютого 1983 року.

У 1986 – 2013 роках Валентина Іванівна працює вчителем початкових класів. Колеги говорять про неї як про авторитетну, принципову, толерантну, вимогливу людину. У характеристиці діяльності Білогур В.І., виданій адміністрацією школи у 2011 році, вказано: «Виявляє високий рівень професіоналізму, досконало володіє методами компетентно орієнто-ваного підходу до організації навчального процесу у початковій школі. Успішно працює над розвитком пізнавальної активності школярів шляхом впровадження інтерактивного навчання. Використовує диференційований та індивідуальний підхід до учнів, міжпредметні зв’язки. Впроваджує передо-вий педагогічний досвід (розвивальне навчання), практикує нестандартні форми проведення уроку (подорож, інсценізація, інтелектуальна гра, уявна екскурсія тощо), уміє лаконічно, образно і виразно подати матеріал, формує навички самостійно здобувати знання (робота з підручником, довідковою літературою, художньою книгою, Інтернетом), позитивне ставлення до навчання.Рішенням атестаційної комісії відділу освіти Краснопільської районної адміністрації 23 березня 2006 року Валентині Іванівні присвоєно педагогічне звання «старший учитель». 20 років очолює первинний профспілковий комітет Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

29382533.jpg
На фото: 1 клас середньої загальноосвітньої школи
с. Хмелівка, 1996 рік, класовод Білогур В.І.

Зліва на право: 1 ряд: Круподер Юлія Вікторівна, Білогур Микола Юрійович, РебровЮрій Олегович, Зіменко Михайло Сергійович, Дяченко Андрій Олексійович, Парченко Костянтин Вікторович, Прилєпа Андрій Володимирович;

2-й ряд: Зеленська Анна Василівна, Шаповал Юлія Іванівна, Канунік (Гриценко) Ірина Юріївна, Супрун(Міщенко) Марина Анатоліївна, Шабло (Гусєва)АльонаВ’ячеславівна, Криворученко Юлія Ігорівна, Білогур Катерина Миколаївна, вчитель Білогур Валентина Іванівна, Тарасенко (Кононенко) Ольга Леонідівна, Миронова (Круподер) Тетяна Сергіївна.

Наказом по районному відділу народної освіти Краснопільського району Сумської області за № 612 від 18 грудня 1986 року на базі Хмелівського дитячого садка організовано навчально-виховний заклад«школа-дитячий садок». Початкова школа була реорганізована у Хмелівську школу-дитячий садок і отримала нове приміщення – ліве крило новозбудованого дитячого садка. А в приміщенні старої школи розмістилася Хмелівська сільська рада.

Хмелівську школу-дитячий садок очолила Яковенко Наталія Семенівна.

23827307.jpg
Яковенко Наталія Семенівна

Наталія Семенівна народилася 25 грудня 1942 року в селі Хмелівка Краснопільського району Сумської області. У 1981 році закінчила Лебединське педагогічне училище ім. А.С.Макаренка і отримала спеціальність вихователя дитячого садка. Працювала завідуючою Хмелівським дитячим садком «Яринка». У 1991 році закінчила Глухівський державнийпедагогічний інститут ім. С.М. Сергєєва-Ценського і отримала спеціальність «викладач дошкільної педагогіки і психології, методист по дошкільному вихованню»

Наталія Семенівна працювала директором школи-саду до 1990 року. Потім знову очолила Хмелівський дитячий садок «Яринка».

Під керівництвом Наталії Семенівни працювали Лебеда Надія Федорівна, Уварова (Парченко) Валентина Григорівна,Білогур (Хаврат) Валентина Михайлівна.

Підлеглі згадують директора як винятково вимогливого, доброго керівника. Наталія Семенівна мала дуже красивий голос, була активною учасницею художньої самодіяльності, без її участі не обходився жоден концерт на сільській сцені.

Кононенко Леонід Миколайович народився 7 квітня 1956 року в селі Верхня Сироватка Сумського району. У 1982 році закінчив Полтавський державний педа-гогічний інститут імені В.Г.Короленка, отримав спеціальність «вчитель історії та географії». 7 червня 1990 року був призначений директором Хмелівської неповної середньої школи.

54289354.jpg
Кононенко Леонід Миколайович

Урочиста лінійка, присвячена Святу Першого дзвоника,відбулася на подвір’ї ще недобудованої школи. Навчалися учні Хмелівської неповної середньої школи в різних приміщеннях: в одному із кабінетів сільської ради, Хмелівського сільського Будинку культури, в дитячому садку «Яринка». Леонід Миколайович керував не тільки навчально-виховним процесом,а й вирішував безліч інших питань: керував будівельними роботами, займався постачанням шкільного обладнання: меблів, наочності, господарськогоінвентаря. В ті часи нелегко було забезпечити нове приміщення всім необхідним, але Леоніду Миколайовичу це вдалося. Новий 1991 рік учні та вчителі святкували вже в новобудові. Постійне хвилювання і напружений робочийграфік далися взнаки – в кінці листопада 1990 року Кононенко Леонід Миколайович звільнився з посади директора за станом здоров’я. З листопада 1990 року по 2002 рік працював вчителем історії та трудового навчання. 10 вересня 2004 року Кононенко Леонід Миколайович пішов із життя. Пам’ять про першого директора Хмелівської неповної середньої школи залишиться назавжди у серцях його учнів та колег.

Із 26 листопада 1990 року Хмелівську неповну середню школу очолилаЛюбов Петрівна Кононенко.

14856903.jpg

Любов Петрівна народилася 6 листопада 1964 року в селі Великий Прикіл Краснопільського району. У 1990 році закінчила Глухівський державний педагогічний інститут ім. С.М. Сергєєва-Ценського і отримала спеціальність «педагогіка і методика початкового навчання», має вищу освіту за спеціальністю «вчитель початкових класів»,має вищу кваліфікаційну категорію вчителя української мови та літератури, нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти України».На 1 вересня 2012 року педагогічний стаж становить 29років, з них 23 роки з невеликою перервою(відпустка по догляду за дитиною) очолює колектив Хмелівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Із 1992 року заклад має статус середньої загальноосвітньої школи.

Згідно з рішенням педагогічної ради школи, з метою виховання у членів шкільного колективу почуття патріотизму, національної свідомості, належності до рідної землі та свого народу, політичної та правової культури, гордості за навчальний заклад, наказом директора школи у 2008 році введено шкільну символіку: прапор, герб та гімн, розроблені на конкурсній основі.

Прапор школи має вигляд прямокутного полотнища зі співвідношенням сторін 2:3, з лівого боку якого розміщено дерево Життя – уособлення невичерпної життєвої сили, гармонії й духовності. Права сторона прапора складається з трьох однакових кольорових смуг: блакитна – колір живої чистої води, що символізує чисті помисли, доброчинність, щирість; жовта – колір вогню, сонця, що символізує активне життя, творчу діяльність, самовираження, самобутність, спрямованість на самовдосконалення, саморозвиток;зелена смужка означає достаток, надію, радість – це колір повної земної гармонії, врівноваженості, спокою, безпеки.

Герб школи являє собою щит білого кольору, в середині якого зображено сонечко, що тримає в руках розгорнуту книгу та квітучі гілочки калини і яблуні: білий щит – символ прагнення до свободи, духовності, доброзичливості, толерантності, людяності; сонечко – символ життя ,добра, ідеалу, до якого прагне кожна дитина;
розкрита книга – символ отримання знань; квітуча калина і яблуневий цвіт– одвічні символи рідної землі, символи душевної чистоти, збереження традицій, поваги до предків, зв’язок із природою.

Гімн школи

Музика І.Дунаєвського Слова Буднік Катерини, учениці Хмелівської ЗОШІ-ІІІ ступенів

Веселим кроком разом ми йдемо до школи,
Йдемо до школи, йдемо до школи.
Жага навчання нас скликає знов і знову
І дружби коло кличе нас у клас.

Рідну школу ми всі дуже любим,
Бо вона научає нас жить.
І дякуємо щиро за кроки ці важливі
І за життя щасливу мить.

Світ довкола і рідну природу
Відкриваєш ти, школо, для нас.
Вкраїнське щире слово й пісні свого народу –
Усе це з нами повсякчас.

Рідну школу ми всі дуже любим,
Бо вона научає нас жить.
І дякуємо щиро за кроки ці важливі
І за життя щасливу мить.

Автором гімнустала учениця 8 класу Буднік Катерина, у 2008 році вона займала посаду голови учнівського комітету, була активною учасницею художньої самодіяльності, громадського життя школи.

Символи школи розміщено на першому поверсі в Куточку державної символіки.

 

Поділитися цим:

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: