ВИЗВOЛEННЯ КPACНOПIЛЬЩИНИ. 7. НIМEЦЬКИЙ ПЛAН OПEPAЦIЇ «ЦИТAДEЛЬ"

НІМЕЦЬКИЙ ПЛАН ОПЕРАЦІЇ «ЦИТАДЕЛЬ”

 

Володіння Курським виступом відкривало можливість для наступу радянських військ з метою визволення України. Значення Курського виступу або, як звикли називати, Курської дуги, добре розуміло й гітлерівське командування. Правильне розуміння стратегічного й оперативного значення виступу, глибокий аналіз обстановки і знання ворога дозволили нашому Головнокомандуванню визначити задум і напрям ймовірних ударів німецько-фашистських військ.

19564562.jpg

Гітлерівське командування побоювалося, що Курськадуга може стати вихідним рубежем для наступу Червоної Армії. Отож, саме тут Гітлер і вирішив взяти реванш за Сталінград. Шляхом наступу крупними ударними угрупованнями, з півночі і півдня в напрямку Курська противник планував «зрізати» Курську дугу, оточити і знищити тут радянські війська Центрального і Воронезького фронтів, а потім розвинути наступ з метою захвату Москви.

Приготування до наступу фашистське командування проводило в глибокій таємниці. Ще з весни почали створюватися найважливіші передумови майбутніх успіхів наземних військ – завоювання переваги в повітрі. У районі Курської дуги запекла боротьба за панування в повітрі розпочалася на початку травня.

Весь червень наші війська готувалися до відбиття ударів противника. Розвідники слідкували за його поведінкою.
І їх сміливими пошуками було визначено, що німці ось-ось перейдуть у наступ.

s56056037.jpg

Фашистське командування дуже скрупульозно виконувало першу частину наказу свого фюрера. Для здійснення операції «Цитадель» воно відібрало 50 кращих дивізій вермахту, в тому числі 16 танкових і механізованих. Особливу надію воно покладало на нову техніку (танки «тигр» і «пантера», штурмові самохідні гармати «фердінанд», винищувачі «форкевульф-190 А», штурмовики «хеншель-129», нова ручна протитанкова зброя «фауст»).

Замасковані в ярах, гаях і на аеродромах в районі Орла і Бєлгорода, гітлерівські війська чекали наказу про наступ, який, як обіцяло командування вермахту, приведе в майбутньому до захоплення Москви і до кінця «східного походу».
На нараді, яка відбулася 1 липня в гітлерівській ставці в Східній Прусії, з довжелезною доповіддю виступив Гітлер. Він повідомив своє останнє рішення: 5-го липня розпочати операцію «Цитадель».

За задумом фашистського командування 9-та армія повинна була нанести головний удар на Курськ з півночі, а 4-та танкова армія – з півдня. 2-га німецька армія, що і займала фронт від Севська до Краснопілля, після завершення оточення радянських військ в районі Курська, повинна була взяти участь в їх знищенні.

Три місяці в глибокій таємниці противник готувався до битви. Радянська розвідка, однак, своєчасно помітила підготовку ворога. Верховне Головнокомандування Червоної Армії остаточно розгадало плани гітлерівського командування.

В радянський Генеральний штаб, сотнями ниток пов’язаний з військами і розвідкою глибокого тилу ворога, надійшли надзвичайно важливі повідомлення про те, що противник нарешті готовий до активних дій. О 2 год. 15 хв. 2 липня заступник начальника Генерального штабу генерал Антонов О. і. по телефону доповів Верховному Головнокомандуючому написане ним попередження військам, що обороняли Курський виступ. В ньому говорилося, що німці можуть перейти в наступ на цій ділянці фронту в період 3-6 липня, а тому Ставка наказує посилити розвідку і спостереження за ворогом, військам бути в готовності до відбиття можливого удару противника.

День 3-го липня пройшов відносно спокійно. А вночі стало відомо: повідомлення Ставки ствердив перебіжчик, єфрейтор 248 розвідзагону 168 піхотної дивізії, якого затримали в полоні 6-ї гвардійської армії, в районі Кондирева (на 5 км північніше Бєлгорода). З його слів стало відомо, що німці перейдуть у наступ 5 липня; солдатам видано сухий пайок і, як звичайно перед наступом, шнапс, цигарки, по 60 патронів до гвинтівок, А ще в ніч на 3 липня сапери танкової дивізії «Мертва голова» знімали мінні поля перед переднім краєм німецької оборони, на кожне відділення робилися драбини для швидкого виходу з окопів; в Бєлгороді з явилося багато піхоти, яка розвантажувалась на залізничній станції після прибуття з Харкова. Приблизний строк наступу командуванням німецької армії призначений на 5 липня.

15441080.jpg
Гренадери танкової дивізії СС “Мертва голова”.

4 липня біля Бєлгорода перейшов лінію фронту і здався в полон сапер, по національності словак. Його частина одержала завдання зняти мінні поля і дротяне загородження. Тобто, йшлося про підготовку до наступу.

4 липня в другій половині дня, між 13 і 14 годинами, під Краснопіллям, в смузі оборони 38-ї армії, гітлерівці здійснили одну за другою декілька атак. Але вони зустріли дружний опір. Дії противника тут явно мали собі за мету відвернути увагу від напрямку головного удару, який ним готувався. Про це свідчили атаки невеликими групами піхоти. В той же час очевидний був і намір ворога промацати оборону в смузі 38-ї армії.

Радянські війська були готові відбити ворога. В усіх частиках і підрозділах пройшли короткі мітинги, на яких зачитувалося звернення військової ради і політуправліния фронту, яке закликало війська виконати поставлене завдання: зірвати задум противника. У відповідь на цей заклик всі наші воїни поклялися відстоювати кожну п’ядь рідної землі, не шкодуючи крові й самого життя, дати ворогові нищівну відсіч.

Л. ДІДОРЕНКО

 

Поділитися цим:
Loading Likes...

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: