Кoнтpoль зa киcнeвим cтaнoм y вoдoймax Cyмщини

Серед головних показників якості води для життя риб та інших водних біоресурсів у водоймах є концентрація розчиненого кисню. За науковими даними мінімум вмісту кисню (мг/дм3) у воді в зимовий період для виживання риб для різних видів різний (щука, окунь, плітка, короп, лящ – 4,0; вугор річковий – 3,6; білий амур – 3,0); найбільш витривалими до вмісту кисню є в’юн (0,8), карась сріблястий (1,0), лин (2,0). Мінімально допустима рибогосподарська норма становить 4,0 мг/дм3.
Кисень проникає у воду з атмосфери й частково виділяється в самій водоймі в результаті життєдіяльності рослинних організмів. За допомогою хлорофілу зелені рослини виділяють з вуглекислого газу необхідний для побудови живої речовини вуглець, виділяючи в навколишній простір кисень шляхом фотосинтезу, але цей процес перебігає лише в світлий час доби. Тому в обох випадках взимку перешкодою є товстий крижаний покрив та сніг на ньому. За­паси кисню, зосереджені під крижаним покривом, витра­чаються також і на процеси гниття решток рослин і тварин, які нагромадились на дні водойми за весняно-літній період.

Тому запаси розчиненого у воді кисню дуже виснажуються – виникає задуха та, як наслідок, масова загибель риби, інших водних живих організмів.

Найкращим заходом попередження задухи є прорубування лунок (для забезпечення доступу атмосферного кисню). А щоб ці лунки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, потрібно в них вставляти снопики, виготовлені з трубчастих стебел рослин (наприклад тих, які ростуть по берегах водойм).

Ознакою різкого зниження кисню у водоймі є скупчення біля поверхні води в прорубаних лунках молоді риб, водних жуків та плаваючих личинок комах. Це вже сигнал на сполох – ситуація критична!

Для попередження задухи на водоймах Сумської області постійно проводяться відбори проб води на вміст розчиненого кисню: на озері Чеха (13,4), Блакитних озерах (11,5), Косівщинському водосховищі (10,3), на р. Псел (біля мосту по вул. Прокоф’єва – 12,6), р.Сумка (біля мосту на вул.Холодногірська – 11,1), р.Стрілка (з мосту по вул. Кругова – 8,2), гідрокар’єр c.Новоселиця (13,1), Озеро Олдиш (Пд. сторона озера – 11,0), р.Сироватка (в 5 м від мосту – 7,1), р.Сула (вище, нижче м.Ромни – 9,6), озеро Галенківське (10,4), р.Шостка (вище та нижче скиду ОС КП ВУВКГ, нижче з-ду «Зірка» – 10,8), р.Десна (на кордоні Сумської та Чернігівської областей – 6,7), технічний став поблизу ДП «Наумівський спиртзавод» (12,7), ставок біля ПАТ «ШЗХР» (6,07), Краснопільське водосховище (2 км на Зх. від смт. Краснопілля – 11,0), р. Боромля (м.Тростянець з мосту по вул.Хмельницького – 8,7).

Станом на 25.01.2016 року за результатами вимірювань відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області вміст розчиненого кисню у воді на водоймах Сумщини в нормі і складає: від 6,07 до 12,7 мгО2/дм3.

Сумирибоохорона закликає всіх рибалок області, орендарів ставків та взагалі всіх небайдужих громадян допомогти рибі перезимувати, попередити масову загибель водних живих ресурсів у ставках, озерах, водосховищах області шляхом прорубування та облаштування лунок. Такі роботи слід виконувати обережно, із дотриманням заходів безпеки на кризі.

Про всі випадки ускладнення екологічного стану, виявлення передумов виникнення задухи інформуйте Сумирибоохорону на телефон (0542) 61-01-22, та інші уповноважені органи для вжиття відповідних заходів.

Джерело: http://sumdergrybohorona.gov.ua/news.php

 

 

 

Поділитися цим:

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: