OБГOВOPEННЯ ЧИ IМIТAЦIЯ?

31884320.jpg

Плануючи розвиток громади, дуже важливим і ключовим є виявлення реальних потреб жителів, бачення проблем громади, визначення пріоритетів у вирішенні тих чи інших проектів тощо. Саме з цією метою відбулося перше засідання Робочої групи по розробці стратегії розвитку Краснопільської об’єднаної територіальної громади, до якої увійшли, керівники підприємств, установ організацій, депутати селищної ради, громадськість. В заході також взяли участь експерти Сумського відокремленого підрозділу Установи “Центр розвитку місцевого самоврядування” радник з питань регіонального розвитку Григорій Стариков та юрисконсульт Марина Лобова.

Довго слухали члени робочої групи Григорія Старикова про розуміння загального ходу реформи і необхідності мати реалістичну стратегію розвитку, але коли прийшла черга до обговорення, виявилось, що «розуміння» і «реалістичність» у кожного свої.

Приміром громадськість Краснопільщини цікавили більш конкретні питання, без яких, на їх думку, подальший успішний розвиток громади не можливий, а отже ці питання мади б знайти відображення у майбутній стратегії розвитку. Це боротьба із засиллям контрабандистів в районі, право розпоряджатися громадою природними ресурсами, ремонт доріг, створення робочих місць. Також проектні ідеї, які озвучили присутні, стосувались гуманітарних проектів, як то розвиток «зеленого» туризму, утримання закладів освіти і багатьох інших.

51991617.jpg

Чесно кажучи, важко було при підготовці матеріалу виокремити з двогодинного виступу доповідача конкретні відповіді на конкретні питання, та на щастя Центр розвитку місцевого самоврядування /м. Суми на своїй сторінці у «ФБ» самостійно прокоментував хід першого засідання з Робочою групою по розробці стратегії розвитку Краснопільської об’єднаної територіальної громади Краснопілля. Читайте, аналізуйте, робіть висновки.

«Серед перших питань і реплік були побажання закрити кордон з Росією, привезти готовий бюджет, вписати в стратегію проблему скорочення магазинів, повернути тих, хто працює в Сумах і т.п.

Подібні речі показують, що люди засмучені своїм рівнем життя, але вважають, що громовідводом тут є реформа децентралізації, що це не шанс змінити своє життя, своїх дітей, громади загалом, а приречення на вимирання.
Говорячи про занепад підприємств і погані дороги, ще свято вірять, що “у нас готують фахівців світового рівня” і навіть думки не допускають про тотальне знецінення соціального капіталу.

За даних умов проведення swot-аналізу більше є даниною методиці, ніж дієвим інструментом. Значно адекватніше надався б аналіз цінностей громади. Віддача від політики декомунізації наступить ще не скоро, щоправда вона і не ставила собі амбітної мети декомунізувати і свідомість.

Тому ККД таких Робочих груп для розробки стратегій є поки що надто незначним.

Для реальної користі потрібна певна зміна саме світоглядних орієнтирів, іншого рівня комунікації влади і громад і ще багато інших умов. Імітація гри в залучення громадськості до процесу написання стратегії замість відкритості процесу більше виконує роль декорації, слугує своєрідним психологічним заохоченням зменшення зауваг щодо прийняття стратегії на сесії відповідної ради.

За таких умов видається, що більше раціонального можна було б здобути адміністративним шляхом і певним обмеженням добровільності (що продемонстрував як шлях інших країн, так і баталії щодо Перспективного плану створення спроможних громад і змін до нього).

Зрозуміло, що ці думки є контроверсійними, але дискусія від початку мала б бути проведена щодо філософії самої реформи, а не виникати вже на стадії її втілення.

В даному випадку наснажує розуміння процесу головою Краснопільської ОТГ Юрія Яремчука та його командою та й те, що й з Робочою групою крок за кроком вийшли на висновок, що стратегія потрібна і будемо працювати. Ретроградна туга за міфічним “золотим віком” (який не зрозуміло коли і чи був взагалі), острах перед змінами, втрата довіри поки що висять на реформах тягарем на кшталт відомої медалі “За пияцтво”, проте хочеться сподіватись, що рецепт Шевченка “борітеся – поборете” все ж переважить».

Є новини, цікаві теми? Пишіть motsnyi1976@ukr.net Телефонуйте 050-064-94-14

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: