Вiзит пpeдcтaвникiв oб’єднaниx тepитopiaльниx гpoмaд Cyмщини дo Чepкacькoї oблacтi

53725593.jpg

25-26 липня 2017 р. за ініціативи Сумського і Черкаського відокремлених підрозділів Установи “Центр розвитку місцевого самоврядування” для представників Боромлянської, Краснопільської, Миропільської, Миколаївської та Нижньосироватської об’єднаних територіальних громад [ОТГ] відбувся стаді-тур з метою ознайомлення з кращими практиками надання адміністративних послуг населенню на прикладі черкаських громад. Але в цьому дописі я не буду ретельно переказувати програму візиту і поділюсь трохи хаотичними суб’єктивними враженнями від поїздки.

Центр надання адміністративних послуг [ЦНАП] м. Черкаси попри гарну будівлю, має і стильно спроектований відкритий світлий простір зі значною кількістю різноманітних рослин. Проте головна естетика приміщення полягає у прекрасному виборі фотографій, розвішених на стінах і колонах. Це своєрідні мотиватори, які фіксують усміхнені обличчя дітей і молодих людей на фоні картин природи. Для зворотнього зв’язку з відвідувачами поставлено аж чотири скриньки: «добре», «задовільно», «погано» і «пропозиції».

76987425.jpg

ЦНАП також має відділення банку, кавовий автомат, дитячий куток, два комп’ютери для інтернет-серфінгу, туалет для людей з особливими потребами тощо. Подібна продуманість добре сприяє формуванню «обличчя влади» на місці, яким по суті є ЦНАП, і асоціює реформу з новими і дизайном, і якістю послуг. Щоправда, вдалось помітити деякі нюанси, такі як велика кількість людей, які чекають своєї черги і довгий інтервал між прийомом відвідувачів. З огляду на це, якщо під час очікування виникне потреба підзарядити свій смартфон чи ноутбук, ви не знайдете зручно розташованих розеток у вільному доступі, оскільки вони заховані за банером, кавовим автоматом тощо.

Відвідання смт Ірдинь дало змогу поспілкуватись з першим обраним старостою в Україні – Олександром Максимовим. Постав населений пункт на місці видобутку торфу. У літній час, разом із приїжджими «дачниками», кількість населення сягає близько 1000 людей. У розмові зі старостою виплила цікава тема – вартості людського капіталу громад. Зокрема, він розповів, що пропонує мешканцям за символічну плату отримувати енергозберігаючі лампочки, але певна кількість людей відмовляється від них, мотивуючи тим, що вони світитимуть і іншим.

Також можна побачити як разюче відрізняються сусідні під’їзди двоповерхових будинків, майже як половини обличчя негативного персонажа з саги про Бетмена – Харві Дента (Двуликого). Зокрема один має прибрану, акуратну клумбу, пофарбовані лавочки під навісом з виноградних лоз, натомість інший впадає в око клумбою, захаращеною травою і бур’яном, поламаними лавочками, голим простором перед під’їздом.

76434883.jpg

Проте найбільше емоційне збурення викликала зустріч із головою Білозірської ОТГ, куди входить і смт Ірдинь, – Володимиром Міцуком. Громада утворилась у 2015 р., має чисельність населення трохи більше за 9 тисяч людей і акумулює бюджет в районі 40 млн. грн. Тобто за офіційними показниками вона є громадою середньої ланки, проте зовсім іншою за своїм поступом. Зокрема це єдина сільська рада, де функціонує прекрасно влаштована Академія футболу для дітей та юнацтва, набір до якої починається з 6-літнього віку. Академія має також стадіон на 1000 глядачів. Поруч знаходиться опорна школа, учні якої мають чудову нагоду долучитись до футбольної культури. Утримання всього комплексу вартує бюджету громади 5 млн. грн. на рік.

До цього ще варто додати видатки у сумі 1.5 млн. на Центр дозвілля. Загалом відрадно, що Білозірська ОТГ має такий потужний гуманітарний блок в своєму розвиткові. Здебільшого культуру і спорт розглядають як обтяжливі, дотаційні речі, ефект від яких відчувається у віддаленому майбутньому. В даному випадку бачимо саме усвідомлене розуміння, що основний ресурс будь-якої громади – це її люди, а не просто гасло, яке повторюється як мантра в офіційних документах і заходах без жодного практичного втілення.

75970665.jpg

Можна назвати ще цілий ряд змін, які позитивно виокремлюють Білозірську ОТГ. Центр громади – село Білозір’я (8.3 тис. населення) не користується системою центрального водопостачання, задовольняючи свої потреби власними свердловинами. Облаштували тут і власний сміттєвий полігон. Плата за вивіз сміття є доволі символічною і складає 60 грн. на рік з двору для пенсіонерів та 120 – для всіх інших. Проекти на субвенцію і Державний фонд регіонального розвитку готуються на рік вперед, щоб завчасно мати готові пропозиції. Голова громади або його заступник неодмінно присутні на засіданнях обласної комісії з оцінювання проектів, щоб захищати свої проектні заявки.

Два роки громада витратила на проведення інвентаризації землі, в результаті чого бюджет отримав додатково 500 тис. грн. надходжень від земель, які використовувались, але з яких не сплачувався податок. Існує продумана політика залучення лікарів до місцевої лікарні: їм надається службове житло з гарним ремонтом і без квартплати.

Офіційна зарплата лікаря складає близько 4.5 тис. грн., але ще 5.5 тис. доплачується у вигляді премії, щоб в сумі фінансова винагорода за їх працю сягала 10 тис. грн. Крім того, громада дбає і про свою упізнаванність: створено промо-ролік, сайт адмініструється, регулярно оновлюється і зареєстрований у пошукових системах, запущена лінія горілки «Білозірська». До речі, пляшка має стильний дизайн, рекламує історичну задавненість села Білозір’я, а також містить напис, що 10 копійок з кожної проданої пляшки буде перераховано на рахунок Білозірської сільської ради для розвитку «козацтва, культурної сфери та благоустрою села». Загалом гарний маркетинговий хід, який дає змогу практично кожному відчути себе меценатом.

95693313.jpg

Особливо слід відмітити оптимізацію управлінського апарату громади. Депутатський корпус тут складає 26 осіб, хоча на засіданнях стабільно присутні 18-19 чоловік. Збираються вони у кабінеті голови. Для ефективної організації процесу голосування за 119 тис. грн. придбали систему «Рада», точніше програмну оболонку та брелоки для кожного депутата з 3 кнопками: «за», «проти» і «утримався».

Результати волевиявлення одразу ж виводяться через принтер в готовий протокол. Голова на засіданнях практично ніколи не виголошує промов, оскільки основна інформація завчасно друкується у «Віснику Білозірської громади», який має паперову та електронну версії. Подібний алгоритм дозволив скоротити час проведення засідань з колишніх 3 годин до 40 хвилин. Варто також додати, що в Білозір’ї серед управлінців відсутні пенсіонери, яким «подякували» і відправили вольовим рішення голови на заслужений відпочинок. Характерно і те, що ще в середині січня 2016 р. громада забрала у района всю свою інфраструктуру і вправно нею опікується.

Білозірський ЦНАП також вартий окремої захопленої згадки. Починав він з надання 15 видів послуг, на промо-роліку громади мова йде про 47, на сьогоднішній день цей показник становить вже 102 і є плани до кінця року підняти планку до 200. Заявки людей розглядаються протягом 15 хвилин і виконуються не довше, ніж за один день. Подібні часові межі надання послуг встановив голова, не дивлячись на «затверджені офіційні процедури». Ще одним суттєвим звершенням місцевого ЦНАПу стало придбання обладнання для видачі біометричних паспортів. В недалекому майбутньому за ними до Білозір’я їздитимуть і черкащани (відстань складає близько 20 км), яким набридла тяганина в міських відділеннях міграційної служби. В найближчих планах також оформлення і «шлюбу за добу».

Цікаво, що за рейтингом оцінки фінансової спроможності 366 ОТГ за перше півріччя 2017 р. Білозірська громада знаходиться на 237 місці. Одним з критеріїв оцінювання є видатки на утримання управлінського апарату, щодо яких Мінрегіон рекомендує не перевищувати 20% від обсягу власних ресурсів громади, в той час як у Білозірської ОТГ вони становлять майже 34%. Щоправда, це не найбільший показник, але все одно доволі характерний. Закономірно, що ефективні менеджери не повинні бути дешевими, тож у випадку з цією громадою згаданий критерій не спрацьовує в тій мірі, як щодо інших.

Інформаційні революції щоразу прискорюють соціальний час, а змін стає все більше і відбуваються вони все частіше. Повторюсь, але Йозеф Геббельс дуже влучно передав відчуття ритму реформ: «Недостатньо йти в ногу зі змінами, потрібно самим бути цими змінами». Громадам, які мають ініціативних і харизматичних голів, типу Володимира Міцука, значно простіше формувати бачення свого розвитку, ніж тим, які застигли немов комахи в бурштині, а їхню діяльність можна описати буддистським: «я кажу «так» не стверджуючи і «ні», не заперечуючи».

Перші можуть сприйматись і як диктатори, і робити більше помилок, але поступ виникає за наявності ідей, плану і волі щодо їхнього втілення, навіть певної здатності мріяти, натомість як занепад відбувається сам по собі. Емоційно реагуючи на запитання з приводу відносин з районною владою, Володимир Міцук, перефразовуючи Людовіка XIV, сказав: «закон – це ми!».

Подібна річ свідчить вже не тільки про усвідомлення себе окремою повноправною громадою, але і про певний ступінь антропологізації, коли виникають такі речі, які умовно можна назвати «гонором» чи «характером».
Залишається сподіватись, що представники делегації ОТГ з Сумської області настільки ж сильно відчувають пульс змін і зможуть змусити битись в такому ж ритмі і «серця» своїх громад.
https://www.facebook.com/notes….5285656

Є новини, цікаві теми? Пишіть motsnyi1976@ukr.net Телефонуйте 050-064-94-14

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: