З oфшopiв – y дepжбюджeт. Як Укpaїнa пoвepнyлa гpoшi пoплiчникiв Янyкoвичa

4 травня у Києві розпочався заочний суд над екс-президентом Віктором Януковичем, якого обвинувачують у держзраді. Як довго триватимуть слухання, сказати складно. Однак напередодні гучного процесу Україна вже отримала перший відчутний здобуток на судовій арені. Кількома днями раніше з рахунків поплічників Януковича конфіскували майже 1,5 млрд доларів. Як це стало можливим? Куди підуть ці гроші? Центр громадського моніторингу та контролю дослідив ситуацію. 


Слідами поцуплених активів

Попри поширену думку про млявість вітчизняної Феміди, Україна значно просунулася у розслідуванні фінансових махінацій президента-втікача та його «команди». Результатом стало повернення на рахунки Державного казначейства 1,42 млрд дол. – суми, що за нинішнім курсом приблизно дорівнює 40 млрд грн. Про це 28 квітня повідомив Генеральний прокурор Юрій Луценко: «Вступило в законну силу рішення суду про конфіскацію в Держбюджет України близько 1,5 млрд доларів так званого «общака» Януковича і К».

Ці кошти Державна служба фінансового моніторингу України заблокувала ще восени 2014 року. Активи були розміщені на рахунках «Ощадбанку». Сюди вони потрапили після «відмивання» через фірми, зареєстровані на Кіпрі, Панамі, Сейшелах, у Великій Британії, Белізі та Австрії. Саме вони були пов’язані з Януковичем та його найближчим оточенням.
Факт наявності в «Ощадбанку» коштів Януковича, Азарова та інших урядовців тих часів підтвердив у листопаді 2016 року і голова правління фінустанови Андрій Пишний. За його словами, йшлося про понад 1,15 млрд доларів.
Розбіжності у цифрах пов’язані з тим, що зробити точний підрахунок було складно, оскільки частина активів складалася з облігацій.

«На цей момент встановлюється точна сума, скільки є живих коштів, скільки ще залишається у вигляді цінних паперів. Йдеться про понад сотню рахунків, на яких члени злочинного угрупування Януковича розміщали цінні папери», – зазначив Юрій Луценко під час брифінгу 28 квітня.

Адвокат екс-президента Віталій Сердюк виступив із заявою про непричетність його підзахисного до конфіскованих мільярдів і зазначив, що Янукович мав лише 28 млн грн в «Ощадбанку». Але правник не заперечував факту, що на них накладений арешт. За словами юриста, це були особисті заощадження Януковича, з яких він нібито виплатив усі податки. Однак Генпрокурор підкреслив, що кошти належали не особисто Януковичу, а були незаконно акумульовані ним і членами його «команди».

Передбачалося, що вилучити ці активи допоможе закон про спецконфіскацію. Втім, Верховна Рада й досі не змогла його ухвалити. Попри те, що у листопаді 2015 року до Кримінального кодексу України були внесені зміни, які визначали поняття та умови «спеціальної конфіскації».

Повернути кошти до держбюджету можна було лише за рішенням суду останньої інстанції. Таке рішення виніс Краматорський міський суд Донецької області 28 березня 2017 року. Генпрокурор пояснив, що карну справу за ст. 255 («Створення злочинної організації») порушив прокурор сил АТО Костянтин Кулик. Тому судові засідання проходили за місцем слідства – у Краматорську. Головний фігурант процесу Аркадій Кашкін, колишній директор «Газ України 2020», наближений до олігарха Сергія Курченка, пішов на угоду зі слідством. За місяць після суду сплив термін подачі апеляції, і стала можлива законна конфіскація арештованих грошей.

На що витратять мільярди?

3 травня міністр фінансів Олександр Данилюк відзвітував про завершення операції з перерахування конфіскованих коштів. У державну казну надійшло 1,1 млрд грн. Ще 199 мільйонів доларів у цінних паперах будуть передані у міністерство для зменшення внутрішнього боргу держави.

Попередньо у квітні Кабмін затвердив порядок розподілу коштів, які будуть конфісковані у 2017 році. Згідно з документом, найбільша підтримка запланована для сільгоспвиробників та аграріїв (понад 22% від вилучених доходів). Передбачено також фінансування місцевих бюджетів за допомогою державної субвенції (Мінфін одержить понад 21%, а Мінрегіонбуд – понад 8%). На розвиток Міноборони та Нацгвардії виділять майже 10%.

Однак після фактичної конфіскації коштів «команди» Януковича картина розподілу стала трохи іншою. Президент України Петро Порошенко заявив, що звернеться до уряду та Верховної Ради з тим, щоб спрямувати основну суму на військову галузь.

«Першим пріоритетом буде відновлення боєздатності Українського війська, Збройних сил України, Національної гвардії, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби і Національної поліції, – зауважив глава держави. – Ці кошти мають піти на будівництво заводу з виробництва боєприпасів, закупівлю новітніх засобів радіоелектронної боротьби, контрбатарейних радарів, новітніх дронів».

На думку Президента, частину грошей також необхідно скерувати на будівництво реабілітаційного центру для воїнів АТО, соціальну підтримку малозахищених верств населення та вкласти в розбудову сільської інфраструктури.
Вилучені судом мільярди посприяють зміцненню гривні та банківської системи, а також покращать економічну ситуацію в країні, впевнені експерти.

«Це, звичайно, корисні гроші. Тому що вони відразу йдуть в «живу» економіку, – сказав керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній. – На додаткові закупівлі в тендерах, наприклад, для армії, соціальних виплат, які безпосередньо працюють на скорочення дефіциту бюджету».

Дані Державної казначейської служби свідчать, що завдяки конфіскованим коштам дохідна частина бюджету за перші чотири місяці 2017 року перевиконана на 18,9%, або на 41,21 млрд грн. А золотовалютні запаси України збільшилися до 18,4 млрд доларів – порівняно з 16,7 млрд доларів у квітні.

Конфісковані кошти – невелика частина награбованого Януковичем і його поплічниками. У своєму виступі Президент України Петро Порошенко пообіцяв, що цей судовий процес не останній.
Інф. Центру громадського моніторингу та контролю
http://krasnews.at.ua/news/z_ofshoriv_u_derzhbjudzhet_jak_ukrajina_povernula_groshi_poplichnikiv_janukovicha/2017-05-06-7734

Джерело: Краснопілля 04_kray_logo
Поділитися цим:

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: