Виплaти, якi вpaxoвyютьcя дo мiнiмaльнoї зapoбiтнoї плaти
Мінсоцполітики України у листі від 17 лютого 2017 р. № 391/0/101-17/282 в черговий раз надало роз’яснення, які виплати слід враховувати до мінімальної заробітної плати, а які — ні.
Так, вичерпний перелік виплат, які не враховуються під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру, викладено у ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР.
Зокрема, це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний і надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат.
Отже, у випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу у важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці, які виплачуються за результатами атестації робочих місць; доплата за використання дезінфікуючих засобів та прибирання туалетів, то вони мають виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати (3200 гривень).
Всі інші складові заробітної плати, які не перелічені в частині другій статті 3-1 Закону, мають враховуватись до мінімальної заробітної плати.
Тобто до виплат, які повинні враховуватися до зарплати під час забезпечення її мінімального розміру, включаються:
— підвищення посадових окладів працівників (наприклад, за роботу в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, за роботу в певних типах закладів, підрозділах і посадах, робота в яких надає право на підвищення посадових окладів на 15% у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці);
— доплати за роботу у вечірній час; суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, інтенсивність праці; керівництво бригадою, наставництво; економію матеріалів і ресурсів (зокрема, водіям за економію пального), допуск до державної/комерційної таємниці, за науковий ступінь;
— надбавки за класність водіям легкових автомобілів, виконання особливої роботи на строк її виконання, високі досягнення у праці, знання/використання в роботі іноземних мов, вислугу років і безперервний час роботи, почесні та спортивні звання, за особливі умови роботи бібліотечним працівникам, ранг державного службовця, престижність педагогічної роботи;
— підвищена оплата за роботу у святкові та неробочі дні;
— усі види премій, окрім премій до святкових і ювілейних дат;
— сума індексації.
До того ж, якщо працівник був прийнятий на роботу не з першого робочого дня місяця, працює на умовах неповного робочого часу (наприклад, сумісник), протягом місяця перебував у відпустці чи на лікарняному, зарплата нараховується пропорційно виконаній нормі праці та може бути меншою за розмір мінімальної зарплати.
Увага! Допущено помилку в статті «Новий підхід до визначення мінімальної зарплати» http://krasnews.at.ua/news….28-7442.
У прикладі 2 не враховано до мінімальної заробітної плати доплата за роботу в святкові дні – 260,00 грн. Приношу свої вибачення.
Є. Білоконь,
Начальник відділу праці
Джерело: | Краснопілля |