Зaбopoнa pociйcькиx coцмepeж: нacтyп нa cвoбoдy cлoвa чи вимoгa дepжбeзпeки?
Новина про блокування доступу до російських соцмереж в Україні в середині травня для багатьох прозвучала як грім серед ясного неба. Одні вважають такий крок цензурою й обмеженням свободи, інші – повністю підтримують заборону сервісів країни-агресора. А частина суспільства взагалі не розуміє, через що здійнявся такий галас. Чи потрібно забороняти російські сайти і комп’ютерні програми? Центр громадського моніторингу та контролю зібрав аргументи «за» і «проти».
Аргументи «проти»: без фото, однокласників і звичних клієнтів
За квітневими даними Factum Group, російський «ВКонтакте» є другим за популярністю сервісом серед українських інтернет-користувачів (близько 12-14 млн користувачів). Російські «Яндекс», «Одноклассники» і «Mail.ru» займають 4, 5 і 6 сходинку відповідно. Тобто з шести найпопулярніших інтернет-ресурсів в Україні чотири – російські. Доступ до них уже відключили мобільні оператори та більшість інтернет-провайдерів.
Чи вплинуло це на життя українців? Для звичайних користувачів втрата доступу до цих соцмереж – це лише загублені «лайки» і «класси» під улюбленими фото із випускних вечорів та відпусток. Тим часом для українського e-commerce заборона «Яндексу» означає втрату потужного рекламного майданчика та системи електронних платежів. Адміністратори популярних спільнот у «ВК» також скаржаться, що втрачають заробіток через заборону. А власники сторінок магазинів заявляють, що будуть шукати інші шляхи продажів – через Instagram, Facebook та власні сайти.
Захисники російських соцмереж стверджують, що указ Президента обмежує їхні конституційні права на доступ до інформації. Несхвальні відгуки про це рішення пролунали і від деяких політиків у Європі. Однак генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг позитивно оцінив крок української влади: «Українське керівництво ухвалило рішення про закриття цих сайтів як захід у сфері безпеки, а не щодо обмеження свободи слова», – наголосив глава Альянсу.
Аргументи «за»: антиукраїнські заклики, тотальне стеження і вербування терористів
Відповідно до указу Президента, доступ до російських сайтів, як і програмного забезпечення («С1», антивіруси «Лабораторія Касперського», «Доктор Веб» та ін.), заборонено у рамках санкцій проти країни-агресора. Але найголовніше – з міркувань інформаційної безпеки.
Цього року у Росії набув чинності закон, що зобов’язує російські соцмережі («Вконтакте», «Одноклассники» тощо) зберігати на території Росії інформацію про тексти, зображення, аудіо, відео чи інші електронні повідомлення користувачів, а також інформацію них протягом року, а сам контент – до шести місяців. Більше того, інтернет-ресурси повинні надавати цей контент на вимогу ФСБ.
«Багато хто запитує, чому заборона на їх (рос. соцмереж, – ред.) існування не сталася ще 2014 року – ніби не знають, що за ці три роки відбулися істотні зміни в російському законодавстві. Російські соціальні мережі сьогодні практично легально підзвітні російським же спецслужбам. Це означає, що ФСБ та інші мають повний доступ до всієї інформації користувачів», – наголошує журналіст Віталій Портников.
Прикладів використання Росією ЗМІ, соцмереж та різних інтернет-сервісів проти українців більш ніж достатньо. У грудні 2013 року ФСБ вимагала від тодішнього власника «ВК» Павла Дурова видати особисті дані організаторів груп Євромайдану. У березні-квітні 2014 року Роскомнадзор заблокував 13 найбільших українських груп, які підтримували Революцію та засуджували агресію РФ. Водночас, у цій соцмережі з’явилося і досі діє безліч сепаратистських спільнот, які вербують бойовиків у терористичні угруповання ОРДЛО, здають інформацію про українських військових та розпалюють ненависть до всього українського. Крім того, «Яндекс» і «Maіl.ru» ведуть відкриту антиукраїнську пропаганду, показуючи своїм користувачам спекулятивні новини про Україну.
Довгий час російські соцмережі залишаються інструментом гібридної війни проти нашої держави, підкреслюють експерти. «Саме ці соцмережі стали та залишаються основним місцем координації антиукраїнської діяльності всіх мастей в країні, – зазначає журналіст Богдан Буткевич. – Саме «Яндекс» продовжує бути оком російських спецслужб, через яке можна роздобути будь-яку інформацію про українських громадян».
Таким чином, зауважують медіа-спеціалісти, мільйони українців добровільно передають нашому ворогу цінну інформацію: ім’я, місце проживання і навчання/роботи, коло друзів, зацікавлення і події, які відвідують, доступ до приватного листування. Більше того, із фотографій і статусів у соцмережах, а також геолокації телефону легко можна відтворити усю картину життя користувача і використати це в інтересах РФ. На жаль, непоодинокими є випадки, коли проросійські терористи знаходили наших патріотів через їхні дописи у «ВКонтакте».
Зрештою, зауважує журналіст Павло Казарін, блокування російських інтернет-ресурсів є адекватними санкціями проти бізнесу РФ в Україні, адже прибутки від них, зокрема, фінансують і війну на Донбасі. Тож українці, які користуються цими сервісами, стають співучасниками злочинів ворога.
Попри заборону, зізнаються в Адміністрації Президента, повністю заблокувати доступ до російських сайтів не видається можливим. Однак, за словами заступника глави АП Дмитра Шимківа, навіть використання спецпрограм для обходу блокування вже обмежує можливість збору даних російськими спецслужбами. Тим часом, департамент кіберполіції закликає громадян повідомляти про провайдерів, які досі не заблокували заборонені сайти і соцмережі.
Президент Петро Порошенко вже наголосив – заборону буде знято, щойно Росія припинить агресію проти України. «Одразу після припинення агресії РФ, після того, як останній солдат РФ залишить Україну, рішення про санкції щодо соцмереж буде переглянуто», – підкреслив голова держави.
Центру громадського моніторингу та контролю
Джерело: | Краснопілля |