У ТВOPЦЯ «КAЛAШA» – CЛAВГOPOДCЬКE КOPIННЯ
До плеяди славних земляків маємо тепер право приєднати і людину-легенду, видатного конструктора срілецької зброї Михайла Калашникова, який здобув всесвітну славу, створивши автомат АК, котрому судилося стати зброєю століття. Виявляється, прабатьківщиною творця неперевершеного «Калаша» є Краснопільщина.
Документально підтверджено, що батько знаменитого зброяра-конструктора Тимофій Калашников народився у Славгороді. Це відкриття стало відомо широкому загалу зовсім нещодавно. Ось як все було.
На форумі сайту державного архіву Сумської області з’явився лист із Московського інституту соціальної пам’яті Академії воєнних наук. У ньому директор інституту, професор Олександр Ужанов просив підтвердити документально, чи є Тимофій Калашников уродженцем с. Славгород Краснопільського району. Ця інформація була необхідна для підготовки книги, присвяченої життєдіяльності його сина, знаменитого конструктора стрілецької зброї Михайла Калашникова. За словами Ужанова, є дані, що «селянин Харківської губернії Охтирського повіту с. Славгород Тимофій Олександрович Калашников, православної віри, був заручений першим шлюбом у віці 18 років у 1901 році в с. Отрадном Красноярського краю з дочкою селянина Орловської губернії сімнадцятирічною Олександрою Фроловною Каверіною, православної віри».
Директор Сумського архіву Геннадій Іванущенко відразу відповів на листа, яке стало справжнім відкриттям. Між однодумцями зав’язалося листування, і в результаті працівники архіву у метричних книгах Троїцької церкви знайшли запис про те, що 1 лютого 1883 року в с. Славгород народився Тимофій Калашников. Хрестив його унтер-офіцер Іван Чергінець. Щоправда, батько знаменитого винахідника так і не зміг порадіти за сина, бо помер до того, як Михайло придумав конструкцію автомата АК, який став найпопулярнішим у світі.
І ось Олександр Євгенович Ужанов у супроводі директора Сумського архіву Геннадія Іванущенка та начальника прес-служби Сумського прикордонного загону Олександра Шишки завітав на Краснопільщину. Як бажаного гостя його зустрів у райцентрі перший заступник голови Краснопільської райдержадміністрації Юрій Яремчук. Було щось глибоко символічне у тому, що візит поважного гостя з Москви Олександра Ужанова, автора книги про видатного конструктора стрілецької зброї Михайла Тимофійовича Калашникова співпав з великим православним святом Архістратига Михаїла та Днем винахідника і раціоналізатора. Адже всесвітньовідомого творця стрілецької зброї звуть Михайлом, а до винахідників і раціоналізаторів він має пряму причетність, адже десятки років присвятив конструюванню різних видів стрілецької зброї. Гарне враження на Олександра Євгеновича Ужанова справили відвідини краєзнавчого музею у Краснопіллі, він довідався багато нового про Краснопільщину, її історію. Він запропонував створити у музеї експозицію про Михайла Тимофійовича Калашникова. Ця пропозиція була схвально сприйнята.
– Хочу подарувати для неї перші експонати, – сказав О. Є. Ужанов, вручаючи ілюстрований журнал з матеріалами про видатного конструктора зброї М. Т. Калашнікова, фотографії завідуючій музеєм С. Ю. Снісаренко. – Але це ще не все. Незабаром вийде друком у видавництві «Молода гвардія» у серії «ЖЗЛ» моя книга «Михайло Калашников» до 90-річчя видатного конструктора зброї, в якій розповідається про цю талановиту і в той же час просту і скромну людину, якою є Михайло Тимофійович Калашников. Після виходу книги у світ надішлю її з дарчим написом М. Т. Калашникова для вашого музею.
Потім шлях О. Є. Ужанова проліг до Славгорода. Тут він побував у місцевій загальноосвітній школі, відвідав шкільний музей, оглянув його експозиції, цікаво і захоплююче про них розповів завідуючий музеєм, вчитель історії В. М. Муквич.
– Мені приємно доторкнутися до славної історичної минувшини Славгорода, невід’ємною частиною якої є Тимофій Калашников – батько майбутнього відомого на весь світ творця стрілецької зброї.
Олександр Євгенович подарував декілька матеріалів для експозиції шкільного музею про М. Т. Калашникова, котра буде тут незабаром створена.
Автор книги про конструктора АК зустрівся із сім’єю Калашникових. До речі, вона тісно пов’язана з Алтайським краєм, де сотні років жили предки М. Т. Калашникова. Отже, не виключена ймовірність, що члени цієї сім’ї мають родинні зв’язки з М. Т. Калашниковим, про що свідчить фізіологічна схожість.
О. Є. Ужанов мав змогу відвідати Троїцьку церкву, у метричних книгах якої сумськими архівістами був знайдений запис про те, що 1 лютого 1883 року народився Тимофій Калашников – батько конструктора АК – зброї століття.
Олександр Ужанов пообіцяв організувати найближчим часом приїзд Михайла Тимофійовича Калашникова на його прабатьківщину в с. Славгород.
– Думаю, що це вдасться зробити, сказав Олександр Євгенович, – Тим більше, що цього дуже хоче сам Михайло Тимофійович, який, не зважаючи на свої 90 років почувається по-козацьки бадьоро, адекватно мислить.
Що ж, з нетерпінням чекаємо на приїзд людини-легенди, геніального конструктора зброї, двічі Героя Соціалістичної праці, доктора технічних наук, заслуженого діяча науки і техніки, лауреата Сталінської, Ленінської і Державної премії, Кавалера ордена Святого Апостола Андрія Первозданного і «За заслуги перед Вітчизною» ІІ ступеня Михайла Калашникова. Адже доля дарує нам такі зустрічі і спілкування нечасто.
О. ЦИЛЮРИК. Газета “Перемога”.
Фото автора та з сайтів: http://rama.com.ua/; http://www.gunrange.ucoz.ru